Saint Silver 5 months ago Read: 479 Times

VIGA Music Awards 2016 - Full List of Winners


viga gospel music awards 2016 / 2017 at serena hotel in uganda

Before doing anything, allow me thank you all who took part in the voting, both online and through SMS to vote for your gospel acts that were nominated. And now it is my role to bring back the results from your voting. Here are the people who emerged winners in the Viga Awards 2016/17 that took place on 14th/jan 2016 at The Serena Hotel in Kampala Uganda

Song Writer of the year

1. Fortune Spice – Daala, Nkutwale Eka
2. Coopy Bly – Batusinza ki
3. Brian Lubega – Nsiimye (Sandra Suubi) (Winner)
4. K!mera – He’s up to something

Videographer of the year

1. James Muggaga (Jimree)
2. Welek Films
3. J Blessing (Winner)
4. Cloud Media

Audio Producer of the year

1. Moz B
2. Skills (Roy Studios)
3. D King
4. Paddyman (Audio One) (Winner)

DJ of the Year

1. DJ Stef (Winner)
2. DJ Skamzac
3. DJ Achiever
4. DJ Awar

Radio Personality of the year

1. Kamagu – Simbula (Top Radio) (Winner)
2. King Wesley – Spirit FM
3. Ronnie Habasa – Power FM
4. Tony Smart – FMJ

TV Personality of the Year

1. Derek Vucci – The Gang (Salt T.V.)
2. Olivia Zziwa – Mission 316 (NBS TV)
3. David Ogutu – GXP (NTV) (Winner)
4. Timothy Mugenyi – Rapture Ready (Urban T.V.)

Choir Category

1. Amazing grace choir [Kyebando]- Beera mutukuvu (Winner)
2. Crown of Life – Gwe awereza mukwano gwa Yesu
3. God given choir (Kazo) – Jangu ombeere
4. Holy Gates choir – Omusaayi gwa Yesu

Acapella Category

1. Spring Gents
2. Harmonics
3. Canaan Gents (Winner)
4. Cape brothers

Traditional Music Category

1. Joy Tendo – Eyalama noi (Winner)
2. Desire Isaac – Ataakulaba
3. Florence Rukundo – Muliro
4. Olivia Muwumba – Kyaabiike

Kadongo kamu Category

1. Richard Kulumba – Bible ngagga
2. Kaggwa Edward – Obufumbo (Winner)
3. Dr. Mponye – Ekigenge
4. Mweseza Ronald – Wakisa

Techno-House-Rock Category

1. Darlene & Sheila – Silinayo Mulala
2. Don’t give up – Nyango Doris
3. The Collective – X Dimension
4. Be exalted – Watoto Children’s Choir (Winner)

Hip-hop/Rap Category

1. Race T – Ani Asinga
2. Ruyonga – Ekitakumenya (Winner)
3. Barna – Grip
4. Lyrical Michael – Pregnant

Dancehall/Ragga Category

1. Fortune Spice – Daala
2. Zabuli – Numbye Bulamu
3. Coopy Bly – Batusinzaki (Winner)
4. Robinsan – Ntukula

RnB-Jazz-Soul Category

1. Ryione Mauwa – Yanungamya (Winner)
2. K!mera – Up to something
3. Solome Basuuta – Can we stay
4. Sandra Suubi – Nsiimye

Reggae Category

1. Baby Gloria – Godwin (Winner)
2. D Reign – Lion of Zion
3. Phila & Richy Kaweesi – Ofugge
4. Daisy Ejang – Tami

Afro-beat Category

1. Lena Price – Biratangaza
2. Nsiima – John Marie & Larry Charie (Winner)
3. New Chapters Africa – Binji
4. D Reign – Biko & Denson

Afri-style Category

1. Carol Kyambala – Nyambula
2. Mawuwa Ryon & Eva Nakamatte – Tukirize
3. Willsongs – Wasala magezi ki (Winner)
4. Julie Meme – Sibya Loss

Junior category

1. Boy of Destiny – I believe in Jesus
2. Stephen Asiimwe – Never let me go father (Winner)
3. Proclaim (Miracle Center)
4. Watoto Children’s Choir

Upcoming Female Artist

1. Sandra Suubi – Nsiimye (Winner)
2. Lena Price – I am Light
3. Dorah the best – Glory
4. Race T – Ani Asinga

Upcoming Male Artist

1. Barna – Grip
2. Bond – Melodies
3. Wake – Tinsobola
4. John Marie & Larry Charrie – Nsiima (Winner)

Diaspora song/artist category

1. David Keen – Milele
2. Hellen Nuwagaba – Webale (Winner)
3. Malichi Male – Slow Wine
4. Myco Chris – Celebration

Collaboration song

1. I know – Robinsan & Ruyonga
2. Offuge – Phila & Richy Kaweesa
3. Ooh Lala – Zabuli & D Reign (Winner)
4. Kulukutta – Fortune Spice & Coopy Bly

Album of the year

1. Glory Fire – Ruyonga
2. Jackie Ssenyonjo – Mukama Ye Nsonga
3. Justine Nabbosa – Oli Katonda (Winner)
4. Coopy Bly – Wat a Love

Best live Band/Group

1. Blue Alley Band
2. Evolution Band
3. Qwela Band
4. Collective UG (Winner)

Video of the year

1. Nsiima – John Marie & Larry Charie
2. Sing – Canaan Gents (Winner)
3. Binji – New Chapters Africa
4. Ani Asinga – Race T

Inspirational Song

1. Ekitakumanya – Ruyonga
2. Wedding song – Phila Kweesa
3. Save a life – Baby Gloria & Levixone (Winner)
4. Nkutwale eka – Fortune Spice

Male artist of the year

1. D Reign
2. Robinsan
3. Coopy Bly (Winner)
4. Fortune Spice

Female artist of the year

1. Jackie Ssenyonjo
2. Zabuli (Winner)
3. Justine Nabossa
4. Solome Basuuta

Best Worship/Praise song

1. Hallelujah – Zoe Patra
2. Enlarge my territory – Isaac Serukenya (Winner)
3. Up to something – K!mera
4. Wegukubira – Brian Lubega

Song of the Year

1. Daala – Fortune Spice
2. Wedding song – Phila
3. Baba – D Reign
4. Akikwasaganya – Coopy Bly (Winner)


LEAVE A COMMENT

  • LIKE GOSPEL MUSIC ON FACEBOOK :

ABOUT the AUTHOR

User Avatar

Wandera Silver

Procurement Officer

This Week's Top Song

Way Maker | Sinach
Downlod SongPlay Song

Trending

Music & Videos